Bafta TV Awards 2022: winners and nominees

image source, fake images
Screenshot,

Cathy Tyson won the award for best supporting actress for the drama of Covid Help

The winners of this year’s Bafta Television Awards were presented at a ceremony in London. See who won and who was nominated in the top categories.

Spoiler alert: The winners will be awarded in person before they are seen on the television broadcast, which is currently on BBC One.

Principal actress

  • Winner: Jodie Comer, Help – Channel 4
  • Denise Gough too close – ITV
  • Emily Watson too close – ITV
  • Kate Winslet, Easttown mare – Sky Atlantic
  • Lydia West, it’s a sin – Channel 4
  • Niamh Algar, Deception – Channel 4

lead actor

  • Winner: Sean Bean, Time – BBC One
  • David Thewlis, Landscapers – Sky Atlantic
  • Hugh Quarshie, Stephen – ITV
  • Olly Alexander, it’s a sin – Channel 4
  • Samuel Adewunmi, You Don’t Know Me – BBC One
  • Stephen Graham, Help – Channel 4

Supporting Actress

  • Winner: Cathy Tyson, Help – Channel 4
  • Celine Buckens, Showtrial – BBC One
  • Emily Mortimer, The Search for Love – BBC One
  • Jessica Plummer, the girl from before – BBC One
  • Leah Harvey, Foundation – Apple TV+
  • Tahirah Sharif, The Tower – ITV

Secondary actor

  • Winner: Matthew Macfadyen, Succession – Sky Atlantic
  • Callum Scott Howells, It’s a Sin – Channel 4
  • David Carlyle, it’s a sin – Channel 4
  • Nonso Anozie, Greedy – Netflix
  • Omari Douglas, it’s a sin – Channel 4
  • Stephen Graham, Time – BBC One

In pictures: TV stars walk the red carpet at the Bafta Awards

entertainment performance

  • Winner: Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats – Dave
  • Alison Hammond, I Can See Your Voice – BBC One
  • Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One
  • Joe Lycett, Joe Lycett has your back – Channel 4
  • Michael McIntyre, The Wheel of Michael McIntyre – BBC One
  • Sean Lock, 8 out of 10 cats count down – Channel 4

Male performance in a comedy show.

  • Winner: Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
  • Joe Gilgun, Brassic – Sky Max
  • Friends Gatwa, Sex Education – Netflix
  • Samson You, Bloods – Sky One
  • Steve Coogan, this time with Alan Partridge – BBC One
  • Tim Renkow Idiot – BBC Three

Female performance in a comedy show.

  • Winner: Sophie Willan, Alma Isn’t Normal – BBC Two
  • Aimee Lou Wood, Sex Education – Netflix
  • Aisling Bea, This Way Up – Channel 4
  • Anjana Vasan, We Are Parts of a Lady – Channel 4
  • Natasia Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
  • Rose Matafeo, Dazzled – BBC Three

drama series

  • Winner: In My Skin – BBC Three
  • Manhunt: The Night Stalker – ITV
  • Unforgettable – ITV
  • Vigil – BBC One

single drama

  • Winner: Together – BBC Two
  • Death of England: Face to Face – Sky Arts
  • Help – Channel 4
  • I am Victoria – Channel 4

miniseries

  • Winner: Time – BBC One
  • It’s a sin – Channel 4
  • Landscapers – Sky Atlantic
  • Stephen – ITV

soap and continuous drama

  • Winner: Coronation Street – ITV
  • Sinister – BBC One
  • Emmerdale – ITV
  • Holby Town – BBC One

International

  • Winner: The Underground Railroad – Amazon Prime
  • Call my agent! – Netflix
  • Lupine-Netflix
  • Easttown Mare – Sky Atlantic
  • Squid Game – Netflix
  • Succession – Sky Atlantic

entertainment program

  • Winner: Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV
  • An Audience with Adele – ITV
  • Life and Rhymes – Sky Arts
  • Strictly Come Dance – BBC One

Comedy entertainment program.

  • Winner: The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4
  • The Graham Norton Show – BBC One
  • Race for Great Britain – YouTube
  • The Ranganation – BBC Two

scripted comedy

  • Winner: Motherland – BBC Two
  • soul is not normal – bbc two
  • Stath Lets Flats – Channel 4
  • We are Lady Parts – Channel 4

Characteristic

  • Winner: Big Zuu’s Big Eats – Dave
  • Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two
  • Get your life in order – BBC One
  • The Great British Couture Bee – BBC One

day time

  • Winner: The Chase – ITV
  • Money Bags – Channel 4
  • Richard Osman’s Playhouse – BBC Two
  • Steph’s Lunch Box – Channel 4

unmissable moment

  • Winner: Strictly Come Dancing, Rose and Giovanni’s silent dance to Symphony – BBC One
  • An audience with Adele, Adele is surprised by the teacher who changed her life – ITV
  • I’m a celebrity… Get me out of here! Ant and Dec explore Downing Street lockdown parties – ITV
  • It’s A Sin, Colin’s devastating AIDS diagnosis – Channel 4
  • RuPaul’s Drag Race UK, UK Hun? – The Bimini Verse – BBC Three
  • Squidward Game, Red Light Game, Green Light – Netflix

present

  • Winner: Fearless: The Women Fighting Putin (Exhibition) – ITV
  • four hours at the capitol – bbc two
  • The Men Who Sell Football (Al Jazeera Investigations) – Al Jazeera English
  • Trump takes on the world – BBC Two

unique documentary

  • Winner: My childhood, my country – 20 years in Afghanistan – ITV
  • 9/11: Inside the President’s War Room – BBC One
  • Grenfell: The Untold Story – Channel 4
  • Nail Bomber: Man Hunt – Netflix

factual series

  • Winner: Uprising – BBC One
  • The Detectives: Fighting Organized Crime – BBC Two
  • 9/11: A Day in America – National Geographic
  • Undercover police: On the hunt for pedophiles – Channel 4

Reality and constructed facts

  • Winner: Gogglebox – Channel 4
  • Married at First Sight UK – E4
  • RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three
  • The dog house – Channel 4

factual specialist

  • Winner: The Missing Children – ITV
  • Black Power: A British History of Resistance – BBC Two
  • Freddie Mercury: The Final Act – BBC Two
  • Silenced: The Hidden History of Disabled Britain – BBC Two

news coverage

  • Winner: ITV News At Ten: Storming of the Capitol – ITV
  • Channel 4 News: Black in Front – Channel 4
  • Good morning Great Britain: Shamima Begum – ITV
  • Sky News: Afghanistan: Endgame – Sky News

Sport

  • Winner: Abu Dhabi Grand Prix – Sky Sports Formula 1
  • ITV Racing: The Grand National – ITV
  • Tokyo Olympics 2020 – BBC One
  • UEFA Euro 2020 semi-final: England v Denmark – ITV

live event

  • Winner: Earthshot Award 2021 – BBC One
  • Brit Awards 2021 – ITV
  • The Royal British Legion Festival of Remembrance – BBC One
  • Springwatch 2021 – BBC Two

short form program

  • Winner: Our Land – Together TV
  • Hollyoaks saved my life (Hollyoaks IRL) – YouTube
  • People You May Know – Financial Times
  • please help – bbc three

Bafta Scholarship

  • Winner: Sir Billy Connolly

Writer: Comedy

  • Winner: Nida Manzoor, We Are Lady Parts – Channel 4
  • Nathan Bryon and Paul Doolan, Bloods – Sky One
  • Stephen Merchant and Emma Jane Unsworth, The Outlaws – BBC One
  • Sophie Willan, Soul Is Not Normal – BBC Two

Writer: Theater

  • Winner: Kayleigh Llewellyn, In My Skin – BBC Three
  • Jack Thorne, Help – Channel 4
  • Jesse Armstrong, Succession – Sky Atlantic
  • Russell T Davies, It’s a Sin – Channel 4

The full list of Bafta TV Craft nominations and winners can be found on the Bafta website.

Leave a Comment